Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se krmí u nás..

B A R F  U N Á S  D O M A

V této rubrice bych vás, kteří ještě o čerstvé potravě toho moc nevíte, ráda seznámila se staronovým způsobem krmení. Často doma slýchám teď - vždyť jsem ti to říkal, a to předemším od přítele mamky, který léta choval N.O. 

Ano, měl pravdu, dnes už na to všechno mám jiný pohled. Je mi líto, že dnes nemohu misku s čerstvou potravou nabídnout mému tolik milovanému Dennymu. Bohužel. Ale na druhou stranu díky tomu, jaké mám s ním zkušenosti, mohu své znalosti nabídnout dalším chovatelům, hlavně spíše začínajícím BARFISTŮM. Jsme jimi také a budeme asi hodně dlouho, protože poznatky člověk získává celý život - hlavně psí život. 

Bylo to asi tak, že najednou kdysi přišel někdo, kdo potřeboval něco vymyslet, a tak přinesl na trh malé různobarevné kuličky a patvary s názvem granule. Že prý je v tom vše, co pes potřebuje. Vlastně nejen pes, ale zvíře obecně. Bohužel, ale tento člověk zapomněl, že pes je především VLK, který má v sobě geny, schopnosti si potravu obstarat. Pro psa domácího se nabízí možnost, tedy výhoda, že si jí nemusí obstarávat, ale jeho majitel mu jí naservíruje. A nepotřebuje k tomu sporák, aby si "úlovek" mohl uvařit, nebo upéct. Nepotřebuje k tomu nic, než chvíli času navíc oproti nasypání granulí, které je jenom, a to zdůrazňuji JENOM pohodlnější!

Nikdy nedáte pejskovi nic lepšího, než to co by mu dala sama příroda. Abych tu nekopírovala informace zkušenějších chovatelů a barfistů, odkáži vás na jejich stránky, nebo zde doporučím, kde se dozvíte nejvíce. Nejvíce informací, a to hlavně ty základní, získáte na webu. Stačí do vyhledávání dát slovo BARF - pro ty, kdo neví - znamená BONES AND RAF FOOD - kosti a čerstvá potrava a vyjede vám mraky odkazů. Chvíli se v nich můžete orientovat, hledat. Můžete si koupit také některou z knih, např. BARF od pí. Kateřiny Novosádové, sehnat některé ze starších čísel časopisů, kde o BARFU vycházel seriál.

Především ale, čerpejte svoje vlastní zkušenosti, protože váš pes je jedinečný a žádný druhý není stejný. Stejná je jen podstata - pes potřebuje MASO, KOSTI A ZELENINU. Potřebuje doplňky, které získá ve VEJCÍCH, OVOCI A TVAROHU. Pokud mluvím o mase a kostech hlavně - podávejte výhradně syrové!!!!!(viz rubrika o jehličkovém reflexu, kde píši i o tom, jak se mění struktura kosti vařením a  až tehdy se stává pro psa nebezpečnou). Nebojte se začít, dostaví se jen a jen viditelné zlepšení na stavu psa, jeho srsti a kondici.  A kdo z vás bude mít obavy, ptejte se. Neohlížejte se na rasu psa, jestli je váš pejsek malý, sní jen méně, ale potřebuje to samé, jako kdyby byl velký. 

Neobyčejně cenné informace najdete na tichto stránkách: http://www.amberbohemia.wbs.cz/Krmeni-aneb-BARF-u-nas.html, kde případně naleznete kontakt na paní s velkým množstvím informací.

A zde: http://www.manwe.eu/ naleznete informace o BARFU jako takovém, o knize o které jsem psala, a kontakt na paní, kterou můžete potkat na některé z jejích přednášek.

V kostce mám ty zkušenosti, že Sama chci naučit jíst všechno. (tím samozřejmě nemám na mysli zbytky od stolu). Chci, aby jeho zažívání umělo pracovat dobře, aby se umělo poradit se vším. Občas krmím granule, a to né ty za studena lisované, protože jsou pro mě cenově nedostupné. Normální, klasické, ne ze supermarketu, ale prémiovou řadu, někdy superprémiovou. Osobně si myslím, že až takový rozdíl v tom není, protože ať je to cokoliv, je to pořád jen chemická slepenina živin, které se dají získat mnohem lepším způsobem..

CO KRMÍME MY?

V naší fotogalerii najdete Samovu kuchařku. A co krmíme? Krmíme kuřata celá, ale kupuji křídla, skelety, čtvrtky, hovězí kusové, hovězí hrubomleté, ořezy, vejce, tvaroh (ve štěněcím období hodně), zeleninu (podle cen a také dle období - převážně mrkev, saláty, okurky, rajčata), ořechy, vločky, rýži, brambory, těstoviny - ale příloh dáváme málo, především zeleninu. Sýry ne protože jsou slané. Denně je nutné pejskovi jídlo přimastit lžičkou oleje. Především kvůli dobrému trávení kostí, ale i u psů platí to co u lidí - bez olejů a tuků, je zelenina coby obilovina, tudíž neumí se rozložit a projde trávením jen jako sytící složka. Praktikuji to tak, že to střídám, jednou slunečnicový, jednou obyčejný, jednou olivový. Dobré je lžička másla, někdy lžička sádla, zkrátka co vám přijde pod ruku. A z doplňků využíváme jednou týdně Roboran a ob den nebo ob dva dny Pangamin v tabletách

V A  J Í Č K A

SYROVÉ DÁVÁME ŽLOUTKY, DVAKRÁT V TÝDNU. JSOU VÝBORNÉ NA SRST A MNOHO DALŠÍCH VĚCÍ. BÍLEK SYROVÝ VŠAK OBSAHUJE AVIDIN! - KTERÝ ničí biotin. Takže přes miliony informací na webu je pravdivá jedna - buď bílek uvařit (já ho klepnu na talířek, dám do mikrovlnky) a nebo vynechat!!!!!!!!!!

Jinak používám bylinky, jsem bylinkář, takže co nasbírám, přidám. Od kopřiv, po jitrocel, malinové listy (to co si nasuším, udělám směs na zimu). V létě to, co je čerstvé! 

Cokoliv vám nebude jasné, pište na můj email, najdete nás na facebooku ve skupině BARFování, kde se lidičky, co se takto starají o pejsky baví o lecčems a také si předávají vzájemně informace.

Pokud máte facebook, přijďte do této skupiny, nebo vyhledejte mne a já vás ráda přivítám. ..

 

299952_10150377475249834_299434139833_8188330_2101312683_n.jpg

 

 B A R F  obecně:

 

Nene, není to překlep. Skutečně má v nadpis být "barf" a ne "baf". Myslím, že pro většinu pejskařů není pojem BARF žádnou novinkou. Minimálně jej většina z nás slyšela. O něco méně lidí psomilných ví, že jde o způsob krmení psů, ještě méně, že se jedná o krmení syrovou stravou. Těch, kdo systémem BARF své psy krmí a opravdu ví, jak na to, bude asi ještě méně. Ale k nemalé radosti pejsků je takových majitelů čím dál více. Stále přibývá těch, kdo vymění vlastní pohodlí s průmyslovou stravou za zdraví svých mazlíčků.

O co tedy jde?

Jak už zaznělo výše, BARF je krmení syrovou stravou. Zkratka pochází z anglického Bone and Raw Food, tedy Kosti a syrová strava. Tato slova již více napovídají, o co při krmení metodou BARF jde. Je to vlastně návrat našich psích miláčků k původní stravě, která je pro ně přirozená.

Znám hodně lidí, kteří sice nejsou zcela spokojení s krmením svých psů průmyslovou potravou (granulemi, konzervami), ale představa vyvařování psích pochoutek je vůbec neláká, nebo je pro ně z objektivních důvodů nepředstavitelná, proto u krmení "kosmickou stravou" zůstávají. BARF ale nabízí přijatelnější a myslím, že i zdravější a levnější variantu. Vše, co se psům podává, zůstává v syrovém stavu - maso, kosti, zelenina, ovoce...

Jistě, i krmení syrovou stravou vyžaduje čas na přípravu navíc proti otevření nádoby s granulemi a jejich nasypání do misek. Pro psa je ale nejen příjemnější, chutnější, ale hlavně zdravější. Oproti vaření naopak ušetříte čas i energii a hlavně - ušetříte živiny, které byste vařením zničili. Pes tak dostane živiny v přírodním stavu, oproti granulovanému krmivu, do kterého jsou přidávány "uměle". To, co "unikne" z masa, kostí či zeleniny případným mražením (předpokládám, že většina z nás nemá možnost nakupovat vždy čerstvé potraviny a bez mrazáku se tudíž neobejdeme), je ve srovnání s vařením nebo extrudováním (granule) maličkost.

A konečně, přiznejme si - líbilo by se nám celý život jíst třeba instantní polévku?

Omyly a předsudky

Mezi pejskaři, zvláště v tzv. parkové univerzitě, stále přetrvává řada omylů a předsudků. Nad některými se jen usmějeme, některé nás přivádějí k šílenství. Je však také pravda, že i v seriozních pramenech najdeme často velmi rozporuplné informace. Doporučujeme tedy prostudovat více pramenů a neupnout se na jediný jako na neomylný zdroj informací. A hlavně - nezapomínejme na zdravý selský rozum! Pro vaši představu uvedeme několik mylných informací, které se v národě psomilném stále udržují:

  • Pes, který žere syrové maso, se stane agresivním.

Naopak, psi krmení "podle přírody" jsou spokojenější a klidnější. Dokládají to i zkušenosti tisíců majitelů, kteří se k této výživě přiklonili.

 

  • Kosti jsou nebezpečné.

Kosti jsou nebezpečné pouze tepelně zpracované. Vysokou teplotou se změní struktura kosti, ta začne být křehká a lom je ostrý. U syrových kostí toto nebezpečí odpadá. Žaludeční šťávy psa krmeného BARF obsahují vysoké množství kyseliny solné, díky které kosti do střeva přijdou jako hustá kaše.

  • Jedině granulemi zajistím vyváženou stravu.

Ani sobě jistě nepřipravujete jídlo tak, abyste měli přesné poměry všech živin. Při krmení nejde o přesnou vyváženost každé krmné dávky, ale o vyváženost krmení v horizontu týdnů. Čerstvá strava je mnohem pestřejší, pro psa příjemnější, a při dodržování určitých zásad není problém dodat psovi vše, co potřebuje - a navíc v přírodním, tedy tom nejpřínosnějším stavu.

  • Krmení masem je nepoměrně dražší než granule.

Samozřejmě, budete-li kupovat výhradně hovězí svíčkovou, krmení BARF se hodně prodraží. Pokud se ale poohlédnete např. po jatkách, kde prodávají krmné maso (což neznamená závadné, ale např. z nucené porážky kvůli zranění zvířete ap.), zjistíte, že krmení syrovou potravou vaši kapsu oproti granulím nijak nezatíží.

  • Pes krmený syrovým masem je ohrožen parazity a škodlivými bakteriemi.

Jak je uvedeno již u "problému" kostí, žaludeční šťávy psa krmeného syrovou stravou obsahují velké množství kyseliny solné. Ta nejen že pomáhá lepšímu trávení, ale také zničí případné parazity, škodlivé bakterie či plísně v trávicím traktu psa.

Zdraví

Jistě každému majiteli záleží na zdraví jeho psa. Také naše peněženky nesou nelibě každou návštěvu veteriny. Tak proč tomu nepředejít.

Nejen u lidí, ale stále více i u zvířat přibývá tak zvaných civilizačních chorob, jako jsou nádorová onemocnění, alergie, nemoci pohybového ústrojí a podobně. Svůj podíl na tom má špatní životní prostředí i nevhodná výživa. Reklama nám tvrdí, že jen psi krmení průmyslovou stravou mohou být zdraví a šťastní. Praxe však ukazuje opak. Vlci a divocí psi zřejmě nekoukají na reklamy, protože jsou šťastní a zdraví i přesto, že se živí syrovým masem, kostmi, bylinami atd. Zato naši domácí miláčci, kterým plníme bříška umělými vitamíny, granulemi, které obsahují více obilí než masa... - právě ti mají tak často spoustu zdravotních problémů, které tato "umělá potrava" jakoby přivolává.

Chovatelé, kteří se od módní vlny průmyslového krmiva odklonili již před mnoha lety a dali přednost dobru svých psů před vlastním pohodlím, jasně dokládají, že jejich psi krmení syrovou potravou se dožívají průměrně o 3-4 roky vyššího věku než jejich předchůdci krmení granulemi. Také jsou mnohem zdravější a vitálnější.

Proč si tedy nevzít příklad z přírody? Jistě, těžko můžeme našim psům dopřát čerstvě ulovená zvířata k obědu, ale můžeme se této ideální potravě alespoň co nejvíce přiblížit.

V příštím díle se podíváme na to, co do "syrového jídelníčku" pro naše psy patří a co ne.

Informace: kniha Zdravá výživa pro psa z nakl. Grada a internet